Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów to bez wątpienia coraz popularniejsze rozwiązanie, na jakie decydują się kierowcy. Co jest tego powodem? Jakie są zalety i wady prawa jazdy na automat? 

Przez wiele lat różnica między samochodami sprzedawanymi w Europie, a tymi w Stanach Zjednoczonych była zasadnicza – rodzaj skrzyni biegów. Amerykanie od zawsze byli nastawieni przede wszystkim na wygodę. W takim razie nikogo nie powinien zdziwić fakt, że niemal cała Ameryka jeździ automatami. Powoli wszystko jednak się zmienia – oczywiście w stronę wygody. Europa zaczęła przekonywać się do tego rodzaju skrzyni biegów.

Zalety automatu:

  • Wysoki komfort podróżowania. Jest wielu kierowców, którzy po jednej próbie jazdy autem z automatem, nie będzie chciało wracać do auta ze skrzynią manualną.
  • Ruszanie z miejsca odbywa się tylko za pomocą lekkiego wciśnięcia pedału gazu.
  • Auto nie zgaśnie ani przy ruszaniu, ani przy ostrym hamowaniu. Automat sam wybiera odpowiedni bieg i w razie potrzeby – redukuje go lub zmienia przełożenie na wyższe.
  • Większa swoboda podczas jazdy. Jesteśmy zwolnieni z jednego z głównych „obowiązków” podczas prowadzenia auta, czyli ze zmiany biegów.
  • Automatyczna skrzynia biegów to rozwiązanie umożliwiające prowadzenie auta osobom, które bez tego nie mogłyby wykonywać tej czynności. Do tej grupy wliczają się osoby niepełnosprawne z dysfunkcją nawet dwóch kończyn.

Kurs prawa jazdy na automat

Podczas kursu na prawo jazdy całe 30 godzin nauki praktycznej, jest poświęcone na jazdę. Kursant nie musi tracić czasu na naukę ruszania, zmianę biegów na wyższe, czy ich redukcję w czasie hamowania. Egzamin państwowy kursant zdaje na tym samym aucie, na którym uczył się jeździć. Odchodzi więc stres związany z nieznajomością konkretnego modelu auta.

Wady:

  • Nie można legalnie poruszać się autem wyposażonym w skrzynię manualną.
  • Automatyczne skrzynie biegów są nadal standardem tylko w najdroższych autach.
  • Ewentualne koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów są znacznie wyższe niż w przypadku skrzyni manualnej.
Dodał: , w Artykuły. Dnia 20 listopada 2015