Za oceanem większość samochodów ma automatyczną skrzynię biegów i w zasadzie nikomu to na złe nie wyszło. Mało kto przyzna rację pasjonatom manualnej skrzyni biegów, że ta rozpędza pojazd znacznie szybciej. Na dobrą sprawę sprawny, nowy automat działa szybciej niż każdy kierowca amator, a nawet szybciej niż niejeden rajdowiec. Co więcej doskonale sprawdza się w trakcie jazdy po mieście. Przeciwnicy automatu buntują się z powodu kiepskiej funkcjonalności automatów w terenie. Czy to prawda? Być może kiedyś można było im przyznać rację. Obecnie jednak dzięki dostępnej na rynku dziewięciobiegowej automatycznej skrzyni biegów śmiało można bronić funkcjonalności automatu w terenie. 

Wraz z rozwojem motoryzacji dookoła automatycznej skrzyni biegów powstało mnóstwo mitów, a prawda jest taka, że kierowcy bardzo szybko przyzwyczajają się do automata, a wygoda z nim związana skutkuje niechętnym powrotem do skrzyni manualnej. Tyczy się do w dużej mierze kobiet, które nie czerpią zbyt dużej radości z przekładania dźwigni biegów.

Automatyczna skrzynia biegów pozwala na ograniczenie spalania paliwa. W jaki sposób? Otóż wydajna praca i dobór najniższej prędkości obrotowej silnika, pozwalają maksymalnie zmniejszyć zużycie paliwa w naszym samochodzie. Płynna i adekwatna zmiana biegów umożliwia nie tylko optymalizację przyśpieszeń, zapewniającą mniejsze spalanie, ale także mniejszą emisję spalin, co w dobie jazdy ekologicznej jest bardzo ważnym i mocnym punktem automatu.

Vw-Phaeton-gear-excar-tnc

Nieodpowiednia zmiana biegów w przypadku skrzyni manualnej może powodować szarpnięcia i nieprzyjemne odczucia dla kierowcy i pasażerów. W automacie natomiast precyzyjne przełożenia gwarantują płynną jazdę i ograniczenie wszelkich niedogodności. Eksperci zapewniają, że zmiana biegów odbywa się w sposób praktycznie nieodczuwalny, a wszystko dzięki odpowiedniemu doborowi przełożeń.

Minusem automatu mogą okazać się koszty serwisowania i naprawy, aczkolwiek nie należy do tego tematu podchodzić zbyt krytycznie, gdyż żaden podzespół nie trwa wiecznie, a prawidłowo eksploatowana automatyczna skrzynia biegów jest bardzo trwała i służy latami.

Miłośnicy motoryzacji stale powtarzają, że automat jest dla kierowców o niskich umiejętnościach jazdy. Jak to wygląda w rzeczywistości? – To kwestia dyskusyjna. Prawdą jest natomiast, ze na skrzynię automatyczną bardzo łatwo się przerzucić; obsługa jest bardzo intuicyjna i nie absorbuje zbyt dużej uwagi kierowcy, co pozwala skupić się bardziej na drodze i otoczeniu, a to skutkuje z kolei zwiększeniem bezpieczeństwa.

Dodał: , w Artykuły, Skrzynie automatyczne, Skrzynie manualne. Dnia 25 lutego 2015