jaki olej do manualnej skrzyni biegów

Manualne skrzynie biegów charakteryzuje coraz bardziej skomplikowana budowa. Skomplikowany, innowacyjny mechanizm, który przenosi ogromne momenty obrotowe, musi być niezawodny, by kierowca miał możliwość szybkiej zmiany biegów. Olej do manualnej skrzyni biegów to istotna kwestia, choćby dlatego, że to kluczowy warunek, zapewniający sprawność w ramach codziennej eksploatacji. 

Od współczesnych olejów przekładniowych wymaga się, by były coraz bardziej zaawansowane technologicznie i dostosowane do stale zmieniających się skrzyń biegów. Niezależnie od tego, jaki samochód posiadamy, trzeba koniecznie zadbać o dobry stan skrzyni biegów, która zapewni nam bezproblemową jazdę.

Dlaczego należy wymienić olej do manualnej skrzyni biegów?

Manualna skrzynia biegów jest co prawda bardziej odporna na zaniedbania niż automat, jednak chcąc maksymalnie wydłużyć jej żywotność, należy pamiętać o wymianie oleju. Olej może być zanieczyszczony, powstałymi w wyniku pracy skrzyni biegów, opiłkami metalu, które z czasem powodują obniżenie cennych właściwości oleju i doprowadzają do gorszego smarowania.

Jak sprawdzić poziom oleju?

Na pewno niewielu z was wie, jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów. Niestety, w przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów, sprawdzenie stanu oleju bywa kłopotliwe, dlatego zaleca się to robić podczas wymiany oleju silnikowego. Jeżeli poziom oleju jest odpowiedni, to po odkręceniu korka, olej powinien sięgać wlewu.

Jaki olej wybrać?

Do manualnych skrzyń biegów stosuje się oleje przekładniowe, które dzieli się ze względu na klasyfikację lepkościową i jakościową. Najczęściej używane oleje oznaczane są symbolami GL-4 oraz GL-5. Przed dokonaniem wymiany, najlepiej upewnić się, jaki olej przekładniowy jest dedykowany naszej skrzyni biegów. Stosowną informację znajdziecie w instrukcji obsługi samochodu. To, jak często należy wymieniać olej w skrzyni biegów zależy przede wszystkim od eksploatacji, zwykle jest to około 60-120 tys. km.

Na koniec uwaga. Pamiętajmy, by podczas zakupu nowego oleju do skrzyni biegów, decydować się wyłącznie na sprawdzony produkt, cenionego i renomowanego producenta. Tylko taki, wysokiej jakości olej spełni swoje funkcje i zapewni nam długą żywotność skrzyni biegów. Na rynku prym wiodą obecnie oleje Castrol, Fuchs, Mobil 1, Lotos, Motul oraz LIQUI MOLY.

Dodał: , w Artykuły. Dnia 23 lutego 2016