Wrzucanie na luz podczas jazdy nie zawsze przynosi wymierne korzyści. Zdarza się tak, że jazda na biegu jałowym może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo Wasze i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Konsekwencje jazdy na luzie
Jazda na biegu jałowym i wciśniętym sprzęgle powoduje niepotrzebne zużycie paliwa, a ponadto zmniejsza kontrolę nad samochodem. Zdecydowanie najbardziej godnym polecenia jest hamowanie silnikiem, czyli toczenie samochodu na biegu, bez dodawania gazu. Pozwala to oszczędzać nie tylko paliwo, ale także elementy układu hamulcowego. Kierowcy zwykle nadużywają sprzęgła, na przykład dotaczając się kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset metrów do świateł. Nie należy to do zbyt ekonomicznych i bezpiecznych rozwiązań. Tym bardziej, że jeżeli znacie miasto, po którym jeździcie możecie przewidzieć i dostosować pewne nawyki, które sprawdzą się podczas codziennej jazdy.
Ponadto, gdy pojawia się niebezpieczeństwo na drodze i powinniśmy natychmiast przyśpieszyć, to przy hamowaniu silnikiem kierowca musi jedynie nacisnąć na pedał gazu. W trakcie jazdy na luzie, trzeba najpierw wrzucić bieg, tracąc jednocześnie cenne sekundy, które mogą okazać się kluczowe, w celu uniknięcia kolizji. Specjaliści dowiedli także, że gdy jedziemy na biegu jałowym, to w trakcie pokonywania zakrętu na drodze o zmniejszonej przyczepności, można łatwiej wpaść w poślizg.
Kiedy używać sprzęgła?
Sprzęgło samochodowe należy wykorzystywać w następujących sytuacjach:
– przy ruszaniu,
– podczas zmiany przełożeń,
– przy zatrzymywaniu się,
– podczas awaryjnego hamowania.
Brak komentarzy.