Skrzynia biegów to podzespół ściśle połączony z innymi częściami samochodowymi. Sprawna praca skrzyni manualnej nie byłaby możliwa przede wszystkim bez sprzęgła. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się temu elementowi. Do czego konkretnie potrzebne jest sprzęgło i z czego się składa?
Sprzęgło, a skrzynia biegów – niezbędne połączenie
Większości kierowców sprzęgło kojarzy się z pedałem sprzęgła, po którego wciśnięciu dochodzi do „uwolnienia” skrzyni biegów, umożliwiającego zmianę biegu na wyższy lub niższy. Jednak sprzęgło to coś więcej. Element ten pozostaje w stałym kontakcie ze skrzynią biegów, umożliwiając w ten sposób przeniesienie momentu obrotowego. Innymi słowy, bez sprawnie działającego sprzęgła samochód nie jest w stanie się poruszać, gdyż moment obrotowy generowany przez silnik nie dociera do wału napędzanego. Warto również odpowiedzieć na pytanie, na jakiej zasadzie sprzęgło umożliwia zmianę biegów. Sprawa jest dosyć prosta – po wciśnięciu pedału sprzęgła, dochodzi do oddzielenia przekładni i wału korbowego. Proces przenoszenia momentu obrotowego ustaje, przez co możliwa jest zmiana biegu.
Z czego składa się sprzęgło?
Sprzęgło to część samochodowa, która składa się z trzech elementów: łożyska, tarczy sprzęgła i docisku. Niemniej jednak jest ono połączone z innymi częściami i to tak ściśle, iż niektórzy również zaliczają je do elementów konstrukcyjnych tego podzespołu. Przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o wale korbowym, przytwierdzonym do sprzęgła od strony silnika oraz o kole zamachowym, przymocowanym od drugiej strony.
Dbaj o sprzęgło
Powszechnie uważa się, że sprzęgło to mało awaryjna część pojazdu. Niemniej jednak niskiej jakości części mogą dosyć szybko ulegać uszkodzeniom. Ponadto, konieczna jest również odpowiednia troska o stan techniczny tego elementu, która polega głównie na wypracowaniu właściwych nawyków jazdy. Rzecz w tym, iż gwałtowne wciskanie pedału sprzęgła bardzo negatywnie oddziałuje na jego poszczególne elementy. Szkodliwy jest również błąd popełniany dziś przez bardzo wielu kierowców, a mianowicie jazda na tzw. półsprzęgle.
Jeżeli chodzi o to, gdzie kupić sprzęgło, możliwości jest dziś bardzo wiele. Warto zwrócić uwagę, iż ceny sprzęgieł są niezwykle zróżnicowane w zależności od marki producenta, jak i od poszczególnych dystrybutorów. Sklep z tanimi auto częściami jest tym, co kierowcy wybierają najchętniej, gdyż nikt nie chce przepłacać. Czy jednak tanie sprzęgło nie będzie zawodne? Całe szczęście nie zawsze niska cena oznacza niską jakość. Ważniejsze od kosztów wydają się zatem parametry sprzęgła oraz renoma producenta.
Brak komentarzy.