Jak już wspominaliśmy na łamach naszego portalu, skrzynie biegów to elementy skomplikowane, składające się z wielu podzespołów. Tylko poprawna praca wszystkich części gwarantuje bezawaryjną i stałą pracę skrzyni biegów. Jednym z takich elementów są właśnie czujniki.

Prędkość liniowa auta to bardzo ważny parametr wejściowy elektronicznego modułu sterującego. To właśnie ona określa warunki i stan pracy samochodu. Żeby zmierzyć prędkość liniową auta, konstruktorzy stosują czujniki prędkości liniowej VSS, które wkręcane są w korpus skrzyni biegów.

Czujniki połączone są także z linką do prędkościomierza, natomiast na wirniku czujnika zainstalowany jest system magnesów trwałych. Czujnik prędkości liniowej jest napędzony z wałka zdawczego w skrzyni biegów. W statorze umieszcza się z kolei czujnik Halla i system elektroniczny, odpowiadający za określenie, ile impulsów ma przypadać na obrót wirnika. Łatwo można więc obliczyć, że prędkość liniowa auta kształtuje się proporcjonalnie do impulsów elektronicznych.

Natężenie pola magnetycznego cały czas się zmniejsza, czego efektem jest modulowany sygnał elektryczny. Częstotliwość sygnału zmienia się proporcjonalnie do szybkości zmian pola magnetycznego. Czujnik prędkości liniowej zazwyczaj jest wyposażony w trzy styki, a mianowicie sygnał prędkości, masę i zasilanie.

Czujniki skrzyni biegów przekazują bardzo istotne informacje z punktu widzenia działania całej skrzyni, dlatego warto, aby były sprawne. Jeśli któryś z czujników w naszym samochodzie ulegnie usterce, powinniśmy niezwłocznie go wymienić. Czujniki skrzyni biegów znajdziemy w dobrych sklepach motoryzacyjnych bądź w Autoryzowanych Stacjach Obsługi.

Dodał: , w Skrzynie automatyczne. Dnia 27 sierpnia 2012