automatyczna skrzynia biegów

Automatyczna skrzynia biegów może sprawić kierowcy w zimie nie lada problem. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was kilka porad, jak skutecznie jeździć podczas zimy, jeżeli Wasz samochód został wyposażony w automat. 

Automat w samochodzie i zima? Należy stosować się to kilku, stosunkowo istotnych, zasad, które bez wątpienia ułatwią jazdę i pozwolą bezpiecznie poruszać się po drodze, mimo trudnych warunków pogodowych. O czym należy pamiętać?

  1. Zadbaj o dobre opony, przede wszystkim na tył.
  2. Jedź ostrożnie, używaj gazu z rozwagą.
  3. Podczas manewrów pamiętaj, że lekki uślizg tylnej części samochodu może przysporzyć dużych problemów z utrzymaniem pojazdu w prawidłowej pozycji.
  4. Nie zaszkodzi zapakować bagażnika – dowiedziono, że optymalne obciążenie w znaczny sposób poprawia trakcję.
  5. Jeżeli się zakopałeś i próbujesz rozbujać samochód, to nie zmieniaj zbyt szybko biegów, bowiem prędzej czy później uszkodzisz automat.
  6. Uważaj podczas hamowania silnikiem na oblodzonych drogach. Można łatwo doprowadzić do kolizji. Wyjście? Rozsądna prędkość i odpowiednia odległość od poprzedzających samochodów.
  7. Jeżeli jest bardzo ślisko, to można używać trybu Winter skrzyni biegów – w takim przypadku wymuszenie biegów w celu hamowania działa bardzo dobrze.
  8. Uważaj na poślizg i niespodziewaną zmianę kierunku kręcenia się kół. Niestety, jeżeli obrócisz samochód i koła zaczną kręcić się w przeciwnym kierunki, to bardzo prawdopodobne, że uszkodzisz skrzynię biegów. Najlepszym wyjściem jest szybki hamulec do spodu lub tryb neutralny.
Dodał: , w Artykuły. Dnia 19 stycznia 2016