Awarię samochodu potrafią przyprawić o ból głowy oraz poważnie uszczuplić zasoby finansowe. Niestety zdarzają się w przypadku nawet najlepszych marek samochodów. Poniżej opis najczęstszych awarii skrzyni biegów oraz kilka podpowiedzi dotyczących tego, co robić, by ich unikać.

Najczęstsze awarie skrzyń biegów manualnych


Skrzynia biegów to jeden z najważniejszych elementów w każdym samochodzie. Niestety czasami szwankuje, a za naprawę trzeba wziąć się stosunkowo szybko – zwlekanie może doprowadzić do jeszcze większych kłopotów i większych kosztów. Generalnie samochody dzielimy na te ze skrzynią biegów manualną oraz automatyczną. W zależności od zastosowanego mechanizmu skrzyni biegów, pojawiają się też różne usterki. W przypadku manualnej skrzyni biegów do najczęstszych należą:

 • wyciekający olej
 • odkształcenie obudowy łożyska
 • zużycie pierścieni synchronizatorów
 • wyrobienie się bieżni łożysk
 • wyłamanie zębów koła
  Jakie są najczęstsze symptomy problemów z manualną skrzynią biegów? To trudności w przerzucaniu czyli zmienianiu biegów, jednak mogą one wynikać nie tylko z uszkodzeń mechanicznych, ale też na przykład z niskiego poziomu oleju. Trzeba zatem wcześniej sprawdzić również ten parametr, bo rozwiązaniem może być prostsze niż demontaż skrzyni i wymiana poszczególnych części.

Najczęstsze awarie automatycznej skrzyni biegów


W przypadku automatycznej skrzyni biegów również może dojść do wielu różnych awarii. Symptomy są wtedy odrobinę inne niż w przypadku skrzyni manualnej (rozłączanie napędu, brak wstecznego biegu). Do najczęściej występujących awarii w skrzyni automatycznej należą:

 • uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas jazdy
 • wyciek oleju wynikająca z niesprawnych uszczelek
 • usterki koszy oraz bloku hydrauliki
 • awarie elektroniki sterującej.

Jakie są koszty naprawy?


Koszty naprawy mogą sięgać nawet kilku tysięcy zł – tak jest w przypadku konieczności naprawy skrzyni manualnej, którą trzeba odmontować oraz rozkręcić. Nie jest też taniej w przypadku skrzyń automatycznych oraz półautomatycznych – tutaj często problemem jest elektronika sterująca, co wymaga udania się do specjalistycznej stacji napraw. Jak zatem unikać tego typu awarii? Niektórych z nich nie da się uniknąć, bo wynikają na przykład z błędów konstrukcyjnych. Inne mogą być natomiast pokłosiem na przykład zbyt niskiego poziomu oleju w skrzyni biegów. Trzeba zatem kontrolować ten parametr i trzymać rękę na pulsie. Poza tym nigdy nie bagatelizować jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem skrzyni, zarówno tej manualnej, jak też automatycznej.

Dodał: , w Artykuły. Dnia 12 sierpnia 2019