Naprawa skrzyni biegów to dosyć skomplikowana sprawa. W sumie trudno odpowiedzieć jak dokonać jej naprawy. To jest zespół złożony z wielu elementów i każdy z nich może ulec awarii.

W niektórych modelach aut skrzynie biegów są niemalże niezniszczalne. Tak np. w Mercedesie W123 awaria przekładni jest można powiedzieć niemożliwa. Nawet jeśli się zdarzy, to koszt wymiany jest znikomy.

W nowszych modelach samochodów sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Skrzynie biegów w nich są już zdecydowanie droższe, mają delikatniejszą budowę, więc każda awaria będzie wiązać się z wysokimi kosztami. Zdarzają się przypadki, w których wymiana skrzyni konieczna jest co pewien czas i nie jest związane z nieprawidłową eksploatacją samochodu, ale w niektórych modelach samochodów po prostu skrzynie są nietrwałe.

Do awarii skrzyni biegów często dochodzi na wskutek źle dobranego oleju przekładniowego. Kiedy jest on już zanieczyszczony lub o złej lepkości w pierwszej kolejności niszczyć zacznie synchronizatory. Potem zużywać się będą koła zębate, które przy normalnych warunkach użytkowania są niemalże niezniszczalne. Wtedy już trzeba liczyć się z wymianą całej skrzyni biegów.

Jeśli z jakiegoś powodu zmuszeni jesteśmy do wyciągnięcia skrzyni biegów warto skontrolować od razu jej wszystkie elementy. Jest to czynność czasochłonna. Należy odczepić linki, półosie lub wał napędowy, czasami zdemontować niektóre z elementów zawieszenia, aż w końcu odkręcić i wyciągnąć skrzynię biegów. Nieprawionemu kierowcy może to zająć nawet kilka dni. Taką czynność można zlecić także do serwisu, jednak tam koszt usługi sięgać może nawet 1000 złotych, to wszystko zależy od modelu samochodu.

Kolejne ważne pytanie, to jak często powinno wymieniać się olej w skrzyni biegów. W tym przypadku należy postąpić z zaleceniami producenta. Jednak zdarza się, że nie ma zapisanej wskazówki co ile dokonać takiej wymiany. To nie oznacza oczywiście, że olej jest wieczny. Warto po pewnym czasie wymienić olej, co wcale nie jest drogie, a w znaczący sposób wydłuża to żywotność przekładni.

Dodał: , w Artykuły. Dnia 2 czerwca 2014