Zakup samochodu to nie tylko przyjemności płynące z jazdy, ale również konieczność regularnego serwisowania. Nie wszyscy są specjalistami z dziedziny motoryzacji, trudno więc wymagać doskonałej znajomości budowy i działania auta. Każdy powinien jednak być świadomy, że wybór odpowiednich elementów i środków do samochodu jest jedynym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa podróży i sprawnego działania pojazdu na lata.

Olej przekładniowy – za co odpowiada?

Dokonując serwisu swojego samochodu często zapominamy, że olej silnikowy to nie jedyny ważny element prawidłowego działania auta. Nie mniej istotny jest odpowiedni olej przekładniowy. Funkcje, które spełnia, są rozbudowane i nie raz bardzo zróżnicowane. Olej do skrzyni biegów smaruje, utrzymuje czystość elementów, chłodzi, a także tłumi drgania i hałasy. Tym samym jeszcze bardziej widoczna jest potrzeba wyboru produktu o wyjątkowo dobrych właściwościach.

Klasyfikacja

Oleje przekładniowe są klasyfikowane pod względem spełnianych przez nie funkcji. Rodzaj zależy od lepkości i składu chemicznego produktu. Olej przekładniowy składa się z bazy olejowej i dodatków uszlachetniających, które pełnią bardzo ważną rolę między innymi w zakresie uzyskania odpowiedniej lepkości.

Jak wybrać dobry olej przekładniowy?

Jakość oleju przekładniowego określana jest przez jego klasę jakościową, oznaczaną specjalnym kodem. Jedną z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych jest klasyfikacja API. Oznacza się ją poprzez użycie liter „GL” i dodanie do nich pięciocyfrowego kodu. Cyfra 1 określa w tym przypadku jakość najniższą, a 5 najwyższą. Na tej podstawie można dokonywać wyboru podczas zakupów.

Polecane oleje przekładniowe

Wybór odpowiedniego oleju przekładniowego nie jest prosty. Pomocne może okazać się skorzystanie z ofert sprawdzonych firm, które zajmują się tą dziedziną od lat. Polecane oleje przekładniowe to między innymi te marki Castrol. Wyróżnia je wysoka jakość wykonania, właściwości wydłużające żywotność skrzyni biegów, płynność nawet w niskich temperaturach, wysoka żywotność oleju i świetna stabilność termiczna. Oprócz tego warto wspomnieć o oleju przekładniowym marki Motul. istotne jest tu skierowanie produktów nie tylko do zwykłych użytkowników samochodów, ale również przygotowanie specjalnych formuł do aut wyczynowych. Zalety takie jak między innymi wysoka moc smarowania, łatwa zmiana biegów, stabilność przy wysokich temperaturach, niezrywalny film olejowy i dodatki Extreme Pressure dodatkowo zachęcają do zakupu.

Dodał: , w Artykuły. Dnia 9 maja 2017