Skrzynie automatyczne to rozwiązanie, które w niektórych miejscach (np. Stanach Zjednoczonych) jest stosowane powszechnie, w Europie natomiast dopiero zdobywa swoją popularność. W tym artykule przyjrzymy się skrzyniom automatycznym, ich działaniu, plusom i minusom.
Skąd taka różnica w postrzeganiu automatycznej skrzyni biegów przez Europejczyków i Amerykanów? Jak nie wiadomo o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze. W Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w czasach przed kryzysem, ceny paliwa były o wiele niższe niż w Europie. Automatyczne skrzynie biegów były przed wieloma laty uznawane za wygodne, ale też i powodujące zwiększone zużycie paliwa. Logiczne jest więc to, że Amerykanie przymykają oko na zużycie paliwa, Europejczycy natomiast – nie.
Jak sprawa wygląda w czasach obecnych? Przede wszystkim, w przypadku obecnie produkowanych skrzyni bardzo ważną rolę pełni komputer, który optymalizuje obroty w celu zapewnienia niskiego spalania, i dobrych osiągów. Poza tym, w wielu przypadkach użytkownik ma do wyboru różne tryby pracy, od normalnego, przez ekonomiczny aż do sportowego. Niezależnie od gabarytów i masy auta, takie same samochody z manualną i automatyczną skrzyni biegów palą podobnie. Różnice w spalaniu wynoszą zazwyczaj 0,5 l/100 km, co nie jest specjalnie kosztowne.
Automatyczne skrzynie biegów są tak skonstruowane, aby kierowca zawsze miał do dyspozycji pełen zakres mocy. Jeśli lubisz dynamiczną i szybką jazdę, być może idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będą bezstopniowe przekładnie automatyczne CVT. Co jest charakterystyczne, niezależnie od prędkości skrzynie CVT utrzymują taką samą prędkość obrotową. Dzięki temu, zawsze „znajdujemy się” w punkcie najwyższej sprawności czy to podczas normalnej jazdy, czy gwałtownego przyspieszania. Praca jest niezwykle płynna, nie ma szarpania a spalanie paliwa nie wzrasta gwałtowanie, też wynosi ok 0,5 l / 100 km więcej niż przy tradycyjnej skrzyni manualnej.
Przy wyborze auta z automatyczną lub manualną skrzynią biegów należy zastanowić się na czym bardziej nam zależy – na możliwości decydowania, na jakim przełożeniu się jedzie, czy na komforcie w korkach i nie tylko. Jeśli auto jest dla nas środkiem transportu i użytkujemy je przeważnie w mieście, automat wydaje się znakomitym rozwiązaniem. Jeśli lubimy dreszczyk emocji i sportową jazdę, powinniśmy wybrać skrzynię manualną.
Jak jest z awaryjnością i trwałością automatycznych skrzyni biegów? W dzisiejszych czasach jest z tym coraz lepiej, użyta technologia i wysokiej jakości materiały powodują usprawnienie pracy. Jeśli dbamy o nasze auto, wystarczą zwykłe przeglądy, wymiana oleju i filtra skrzyni biegów.
Ważną wskazówką eksploatacyjną dla wszystkich posiadaczy samochodów z automatyczną skrzynią biegów jest rozwaga przy „awaryjnym” uruchomieniu auta. Nie można stosować zabiegów typu holowanie czy pchanie, a dodatkowy akumulator i specjalne przewody. Poza tym, pamiętajmy, iż ilekroć zobaczymy palącą się kontrolkę skrzyni biegów na desce rozdzielczej naszego samochodu, powinniśmy udać się do serwisu.
jak zawsze są wady i zalety, ale myślę że automat jest dość wygodny, chodź truno jest się napewno przestawić manualnej skrzyni biegów na automatyczną bo jak by nie było brakuje nam jednego pedału pod nogami