BMW jako jedna z najpopularniejszych marek świata, rozpoznawana praktycznie w każdy zakątku i na każdym kontynencie, posiada w swojej ofercie jedne z najlepszych skrzyń biegów na rynku.

Jedną z najważniejszych skrzyni w ofercie BMW jest przekładnia o nazwie DKG.  Dzięki niej moc silnika samochodów BMW, może być wykorzystana w jeszcze większym stopniu. Zastosowano w niej podwójne sprzęgło oraz siedem biegów które pozwalają rozpędzić samochód do naprawdę dużych prędkości. Zastosowany w niej system zmian przewiduje dwie możliwości; standardowy lewarek zmiany biegów lub łopatki umiejscowione za kierownicą, identyczne jak w bolidach F1.

Innym rozwiązaniem skrzyni biegów BMW jest Dwusprzęgłowa przekładnia DCT (od ang. Dual-Clutch Transmission). Jest to jedna z odmian skrzyni automatycznej, zapewniająca płynną i szybką zmianę biegów. W porównaniu z tradycyjnymi automatami ograniczono w niej tzw. straty pasożytnicze, obniżając zużycie paliwa. W DCT wykorzystano dwa sprzęgła współpracujące z wałkami pośrednimi, jak w skrzyni manualnej, w miejsce konwencjonalnego przemiennika momentu i przekładni planetarnych. Jedno sprzęgło obsługuje biegi nieparzyste i bieg wsteczny, drugie zaś biegi parzyste. Podczas zmiany przełożeń następuje preselekcja kolejnego biegu, otwarcie jednego ze sprzęgieł i zamkniecie drugiego, dzięki czemu cała operacja przebiega praktycznie bez przerywania dopływu mocy.

Wśród oferty sprzedażowej można znaleźć także 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów 6L45 Hydra-Matic skonstruowaną z specjalnie dla samochodów marki BMW. Jest dostosowana do aut z napędem na tylne i wszystkie koła. Skrzynia sterowana elektronicznie. Modułowa konstrukcja skrzyni dla różnych poziomów momentu obrotowego, aby móc obsłużyć różne silniki i pojazdy. Wszystkie wersje mają nietypową konfigurację przekładni planetarnej, która to umożliwia szerszy zakres przełożeń niż konwencjonalna przekładnia planetarna w skrzyni automatycznej. Rozwiązanie zastosowane w tej skrzyni powoduje zmniejszenie zużycia paliwa, zachowując jednocześnie doskonałe cechy przyspieszenia w samochodach BMW.

Dodał: , w Marki samochodów. Dnia 9 sierpnia 2012