Skoda jest Czeską firma produkującą samochody osobowe, powstałą w 1895 roku w Pilznie. Z pomysłem tym wyszli dwaj przyjaciele Václav Laurin (mechanik) i Václav Klement (księgowy) chodź sama nazwa pochodzi od inżyniera i przemysłowca Emila Skody . W roku 1901 skonstruowali pierwszy prototypowy samochód który początkowo były obecne tylko na rynku wschodnim. W czasie II wojny światowej marka Laurin&Klement została przejęta przez koncern zbrojeniowy Skoda, która produkowała samochody na licencji Hispano Suiza H6.

Po wojnie firma ponownie została przejęta, na początku przez przedsiębiorstwo państwowe AZNP Mladá Boleslav, uzyskując tym samym monopol na czeskim rynku motoryzacyjnym, a później przez koncern Volkswagena który jest posiadaczem marki do dziś.

Obecnie Skoda jest jednym z najprężniej rozwijających się marek wschodniej europy. Jednym z najlepiej sprzedających się modeli tej marki jest Skoda Octavia oraz Fabia. Skoda Superb jest flagowym modelem dla której producent tworzy najlepsze jakościowo części, takie jak mocne silniki Diesla, czy skrzynie biegów Skoda. Największym plusem samochodów tej marki jest innowacyjny wygląd przyciągający rzeszę klientów oraz wysoka jakość wykonania.

Dodał: , w Marki samochodów. Dnia 27 sierpnia 2012