Skrzynia biegów to jeden z zespołów w samochodzie, który narażony jest na liczne usterki. Najczęściej dają one wyraźne sygnały, których trudno nie zauważyć, a szybka reakcja pozwoli na zniwelowanie zagrożenia w postaci jeszcze większej awarii.

Usterki, które dotykają skrzynię biegów można rozpoznać jeszcze we wczesnym stadium. Warto wtedy szybko zareagować, gdyż koszt naprawy może być wtedy stosunkowo niewielki. Trzeba zdać sobie z tego sprawę, że skrzynia biegów składa się z wielu pojedynczych elementów, a każda usterka jednego z nich może powodować awarie innych sąsiadujących. Dlatego też, tak ważna jest okresowa wymiana oleju w skrzyni biegów, który ma ochraniać jej elementy w czasie pracy.

Jakie są najczęstsze objawy usterek w skrzyni biegów? Jednym z nich to wyskakujące biegi, kiedy to po ustawieniu drążka przekładni na daną pozycję wraca on z powrotem na bieg jałowy lub po prostu się cofa. Innym sygnałem usterki są zgrzyty w skrzyni, co może świadczyć że wymaga ona regulacji, albo wyszczerbione jest koło zębate. Może wystąpić również sytuacja, w której zbyt lekko, albo ciężko działa dźwignia zmiany biegów. Wtedy może zajść konieczność wymiany oleju, który albo został źle dobrany, albo źle użyty. Natomiast pukanie podczas jazdy wskazuje na konieczność wymiany łożysk w skrzyni biegów, albo wytarciu się któregoś z biegów.

Przy zakupie skrzyni biegów należy zwracać uwagę na mocowanie skrzyni, czy obie skrzynie posiadają ten sam system uruchamiania silnika, czy wałek sprzęgłowy jest taki sam jak w skrzyni oraz czy kręci się on i czy jest możliwość włączenia wszystkich biegów.

Autor:  Janusz Nowaczyk

Dodał: , w Artykuły. Dnia 11 kwietnia 2014