Miska olejowa to specjalny pojemnik, przeznaczony do składowania w nim oleju smarującego silnik, zamontowany pod wałem korbowym. Przed wynalezieniem miski olejowej, część wału korbowego zanurzona była w oleju, a smarowanie odbywało się rozbryzgowo.
W dzisiejszych czasach stosuje się miski olejowe, a olej z miski czerpie pompa olejowa i w ten sposób, pod ciśnieniem, olej trafia do wszystkich elementów silnika wymagających smarowania. Z kolei w samochodach przeznaczonych np. do wyścigów, stosuje się suchą miskę olejową. Rozwiązanie to różni się metodą działania od wyżej wspomnianego, i polega na przechowywaniu oleju w specjalnym zbiorniku, skąd zasysa go pompa i doprowadza pod ciśnieniem do miejsc, wymagających smarowania.
Niepodważalną zaletą tzw. suchej miski jest dostępność oleju dla pompy w każdym momencie, nie ma tu znaczenia położenie samochodu, przeciążenia itd. Poza tym, można dzięki temu znacznie obniżyć wysokość silnika i środek ciężkości.
Wróćmy jednak do tradycyjnej, „mokrej” miski olejowej, która znajduje się w zwykłych samochodach osobowych. W większości przypadków jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem jest tanie w produkcji, bezawaryjne, ma prostą budowę i małą masę. Miska olejowa jest w stanie pomieścić zazwyczaj ok. 3-7 litrów oleju, jednak wszystko zależy od pojemności silnika – im większa pojemność, tym większa miska olejowa. Dzięki budowie miski olejowej nie jest wymagane opracowanie jakichś specjalnych systemów cyrkulacji oleju z miski olejowej do silnika, ponieważ miska już sama w sobie jest częścią silnika.
Miska olejowa jednak z różnych przyczyn jest całkowicie nieprzystosowana do wyścigów samochodowych. Samochody biorące udział we wszelkich sportach motorowych podlegają dużym obciążeniom, szczególnie na zakrętach. Jeśli posiadałyby mokrą miskę olejową, olej przemieściłby się w miejsce, z którego pompa nie miałaby jak go zassać. Jednym słowem, nie byłby smarowany, co nazywane jest często w nomenklaturze warsztatowej głodem olejowym. Nic więc dziwnego, że w przypadku samochodów wyścigowych stosuje się suche miski olejowe.
Brak komentarzy.