Olej przekładniowy to ciecz smarna, która stosowana jest przede wszystkim w skrzyniach biegów, choć może także być użyta w przypadku przekładni głównych, mechanizmów różnicowych i innych miejscach. Oleje przekładniowe mają bardzo zróżnicowane właściwości, a co za tym idzie – oznaczenia.
To nie odkrycie, że innym olejem należy zalać automat, niż skrzynię manualną. Mało tego, jeszcze inny olej przekładniowy trzeba będzie zastosować w przypadku skrzyń dwusprzęgłowych. To bardzo ważne, by dobrać odpowiedni olej, bowiem jego obecność wpływa bezpośrednio na pracę skrzyni biegów.
Jaka jest rola oleju przekładniowego?
Olejom przekładniowym wyznacza się dosyć duże spektrum zadań. Do tych najbardziej podstawowych zaliczyć należy m.in. tworzenie warstwy ochronnej, zapewnienie ochrony mimo olbrzymich nacisków i w dużym zakresie temperatur, przeciwdziałanie korozji oraz chłodzenie i rozpuszczanie zanieczyszczeń.
Dlaczego z olejami lepiej nie eksperymentować?
Kluczowa zasada podczas zakupu oleju przekładniowego to stosowanie się do zaleceń producenta samochodu. Należy kupić olej, który spełnia dokładnie takie parametry, jakie zostały określone w instrukcji obsługi pojazdu przez dany koncern motoryzacyjny. Użycie nieodpowiedniego oleju będzie skutkować m.in. gorszą ochroną skrzyni biegów i skróceniem jej żywotności.
Jak określona jest lepkość?
Każdy olej przekładniowy składa się z bazy olejowej i wielu dodatków aktywnych. Odpowiedni skład ma duże znaczenie dla sprawnego funkcjonowania przekładni i całego układu. Najważniejsza cecha olejów to lepkość, która określana jest dwoma cyframi i jedną literą. Pierwszy człon dotyczy lepkości zimowej, a drugi letniej.
Olej przekładniowy a symbol API?
Istnieje także drugi rodzaj oznaczeń olejów przekładniowych, na który należy zwrócić równie baczną uwagę. Dotyczy to klasy jakości API, która określa zawartość wszelkich dodatków i uszlachetniaczy w bazie olejowej, które nadają danemu produktowi specyficzne właściwości np. oleje używane do skrzyń biegów pracujących pod dużymi obciążeniami.
Podczas zakupu nowego oleju przekładniowego zaleca się dokładnie sprawdzić wszystkie symbole, tj. litery i cyfry, by dobrać odpowiedni płyn do przekładni. Pamiętajmy, że tylko kompatybilny olej przekładniowy zapewni skrzyni optymalne działanie, niezależnie od warunków eksploatacji.
Nie warto swojej filozofii przekładać na olej. Na mieszaniu i nieostrożnym użytkowaniu przejechał się mój znajomy. Samochód wylądował w serwisie…